chiccory قالیباف انتخابات جهانگیری انتخابات ریاست جمهوری

chiccory: قالیباف انتخابات جهانگیری انتخابات ریاست جمهوری مناظرات انتخاباتی میرسلیم قالیباف انتخابات 96

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی حاشیه‌ای بر صحبت روحانی و ترامپ در نیویورک

هفتاد و دومین مجمع عمومی شرکت ملل، دو سوپر استار رسانه‌ای درجه یک با دو رویکرد متفاوت داشت؛ حسن روحانی رئیس‌جمهور کشور عزیزمان ایران و دانلد ترامپ رئیس‌جمهور ای

حاشیه‌ای بر صحبت روحانی و ترامپ در نیویورک

حاشیه ای بر صحبت روحانی و ترامپ در نیویورک

عبارات مهم : ایران

هفتاد و دومین مجمع عمومی شرکت ملل، دو سوپر استار رسانه ای درجه یک با دو رویکرد متفاوت داشت؛ حسن روحانی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران و دانلد ترامپ مدیر جمهور ایالات متحده. هر چند سخنان نامتعارف مدیر جمهور ایالات متحده، به علت جنجالی که برپا کرد توجه زیادی را به سوی خود جلب نمود ولی این مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران حسن روحانی بود که به برنده مهم تورنمنت نفس گیر شرکت ملل تبدیل شد.

به گزارش خبرآنلاین؛ دیپلمات ارشد یک کشور آسیایی که دولت متبوعش عضو غیردائم شورای امنیت است ولی ترجیح می دهد هویتش افشا نشود، روز پنجشنبه گفت که «در برابر نطق غیرمتعارف آقای ترامپ، تنها چیزی که انتظار آن را نداشتیم تصویر العمل عجیب حسن روحانی و خونسردی حیرت آور او بود. من به همکارانم و بعضی دیپلمات های اماراتی گفتم روحانی بازی را برد».

حاشیه‌ای بر صحبت روحانی و ترامپ در نیویورک

باتوجه به شناختی که از آقای ترامپ وجود دارد، فکر می کنم از همان ابتدا نمی بایست تصور می کردیم او قرار است (نه صرفا به علت مسئله ایران) مواضع دیپلماتیک متفاوتی در برابر بحران ها و چالش های بین المللی در پیش بگیرد. طی تقریبا یک سال گذشته و سپری شدن قریب به ۹ ماه از ریاست جمهوری وی، آیا برخورد مناسب تر و مواضع قابل دفاع تری از او دیده ایم؟! البته پال رایان جمهوری خواه و مدیر کنگره ممکن است طبق معمول به غلط استدلال کند «آقای مدیر جمهور تازه کار است و باید به او وقت داد!» ولی او و همفکرانش در واشنگتن به خوبی می دانند مسئله نه در تازه کار بودن آقای مدیر جمهور که زیاد در ساختارهای ذهنی و باورهای ایدئولوژیک او نهفته است که همه از جمله ایالات متحده را با مسئله روبه رو کرده است.

چند سال پیش در شیکاگو، پشت یک اتومبیل موستانگ نوشته شده است بود «اگر از رانندگی من خوشت نمی آید بزن کنار!». صورت توسعه یافته این منطق نوشتاری، با زبانی عریان تر معمولا و همواره از سوی آقای مدیر جمهور بیان می شود. آن گاه که به عنوان نمونه می گوید «برای من معاهده زیست محیطی پاریس و یا تعهد و پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته ای که جامعه جهانی و همه نهادهای تخصصی فنی و اطلاعاتی حتی ایالات متحده آن را قبول کرده اند، اهمیتی ندارند. من اصلا هیچ کس جز خودم را قبول ندارم!».

هفتاد و دومین مجمع عمومی شرکت ملل، دو سوپر استار رسانه‌ای درجه یک با دو رویکرد متفاوت داشت؛ حسن روحانی رئیس‌جمهور کشور عزیزمان ایران و دانلد ترامپ رئیس‌جمهور ای

بی جهت نیست که روز پنجشنبه مجله تایم در فضای اول نسخه الکترونیکی خود نوشت «ترامپ به مراتب زیاد از توافق هسته ای، باعث شرمندگی آمریکاست». آقای رایان، این دیگر ربطی به تازه کار بودن یک سیاستمدار ندارد. سخنان آقای مدیر جمهور در شرکت ملل از این جنبه های ناخوشاید البته اتفاق جدیدی نبود ولی نحوه برخورد حیرت آور و خونسرد طرف مهم برابر او یعنی حسن روحانی مدیر جمهور ایران، بی شک ما را با رویکرد تازه و هیجان انگیزی در عرصه دیپلماسی روبه رو کرده هست. وقایع ۱۹ و ۲۰ سپتامبر مجمع عمومی شرکت ملل به باور من، سرفصلی تازه و قابل تامل در دیپلماسی نوین کشور عزیزمان ایران و از سوی ارشدترین دیپلمات و سیاستمدار این کشور به شمار می رود.

تفاوت های اساس میان دو سر طیف یک عنوان یکسان دیپلماتیکی (توافق هسته ای) که دیگر چندان ربطی به طرفین مهم ماجرا ندارد و یک عنوان بین المللی هست، امروز آن چنان عیان شده است که هرگونه تلاش سیاسی و بین المللی جهت معکوس جلوه دادن واقعیات چندان با موفقیت همراه نخواهد شد. قضاوت و موضع گیری های بسیاری از رهبران دنیا و دیپلمات های مقیم نیویورک طی ۴ روز گذشته به وضوح نشان می دهد برنده این زورآزمایی تمام عیار دیپلماتیکی، کشور عزیزمان ایران و حسن روحانی بوده. تاکنون هیچ سیاستمدار و دیپلماتی را ندیدم و سخنی از او نشنیدم که مواضع مدیر جمهور ترامپ را تایید و یا ایرادی از سخنان حسن روحانی گرفته باشد.

البته تا آنجا که به بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مربوط می شود، موضع گیری های آقای ترامپ درست و منطقی است و شاهد این درستی هم پنگوئن های قطب شمال! هستند. احتمالا چند کشور عربی نیز تصورات مشابهی دارند. ولی تردیدی وجود ندارد در آنچه به کشور عزیزمان ایران مربوط می شود، ما با واقعیات متکی به حقایق انکارناپذیری روبه رو شده است ایم که از مرز تایید گذشته اند و به وضوح در مرحله تثبیت همکاری و توسعه مناسبات با کشور عزیزمان ایران نوین قرارگرفته ایم.

حاشیه‌ای بر صحبت روحانی و ترامپ در نیویورک

سخنان مهم مدیر جمهور روحانی در شرکت ملل، مواضعی رسمی و کاملا ایدئولوژیک تلقی می شوند که حاوی ۳ توصیه ساختاری مهم بود. نخست، از جنبه های فنی در مورد توافق هسته ای. دوم، از جنبه های دیپلماسی، صلح و همکاری مشترک. سوم، از جنبه های فرهنگی، تاریخی و اجتماعی جامعه ایرانی. واقعیت را قبول کنیم؛ تاثیر مثبت مواضع و سخنان مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران بر افکار عمومی و بدنه دیپلماسی بین المللی عمیق و انکار اپذیر بود، تا آنجا که حتی آقای تیلرسون وزیر خارجه مجبور شد اذعان کند «بله خب! دیپلمات ها معمولا خوشبین هستند».

برخی سیاستمداران غربی مانند دیپلمات های سوئدی و فرانسوی مقیم نیویورک می گویند «مواضع حسن روحانی و جواد ظریف، جنبه هیجان انگیز ماجراهای هفته گذشته بود». یک دیپلمات ارشد فرانسوی می گوید ایرانی ها متخصص صبر و حوصله هستند. مسلما اتفاقات هفته قبل و آن سخنان نامناسب آقای ترامپ، آنها را از میدان بیرون نخواهد کرد. این جهت جامعه جهانی و اروپا که طرف مهم و شریک کشور عزیزمان ایران هست، توصیه بسیار مهمی تلقی می شود.

هفتاد و دومین مجمع عمومی شرکت ملل، دو سوپر استار رسانه‌ای درجه یک با دو رویکرد متفاوت داشت؛ حسن روحانی رئیس‌جمهور کشور عزیزمان ایران و دانلد ترامپ رئیس‌جمهور ای

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | ایرانی | آقای ترامپ | حسن روحانی | دیپلماتیک | ریاست جمهوری | ایالات متحده

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog